Klasická masáž pro podporu krevního oběhu a vitalitu

Proč je klasická masáž důležitá

Stres, uspěchaný životní styl a sedavé zaměstnání – to vše se podepisuje na našem zdraví, a zejména na krevním oběhu. Než se pustím do výčtu všech úžasných důvodů, proč si dopřát pravidelnou klasickou masáž, dovolte mi představit se. Jmenuji se Jitka a jsem vášnivá blogerka, která vám dnes poví vše o tom, jak krásně může být vaše tělo vděčné za trochu té laskavé péče. S klasickou masáží mám skvělé zkušenosti. Ať už je to proto, že muj manžel Lukáš má magické ruce, nebo kvůli jejím prokázaným pozitivním účinkům na krevní oběh. Tak si představte, že ležíte v pohodlí masérského křesla a užíváte si, jak se vaše svaly uvolňují a krev volněji proudí vašimi žilami. To je něco, co si zaslouží každý z nás! Kromě toho, že je to nesmírně příjemné, pravidelná masáž podporuje cirkulaci krve, což přináší řadu dalších benefitů. Ale o těch si ještě popovídáme.

Vliv masáže na krevní oběh

Já jsem rozhodně žádná vědkyně, ale jedno vím – když se mi po masáži prohřeje kůže a příjemné teplíčko rozšíří po celém těle, je to důkaz, že krevní oběh pracuje jako hodinky. Víte, já jsem typ člověka, který nerad chodí do lékárny pro každou maličkost, proto se raději spolehnu na přírodní pomocníky. A masáž je jedna z nich! Když masážní terapeut aplikuje zručné tlaky a hmaty na tělo, dochází k lepšímu proudění krve ve svalech a tkáních. Díky tomu může být krev obohacena o kyslík a nutrienty, a dobře sycená krev pak může lépe transportovat zplodiny metabolismu a toxiny z těla pryč. A víte co je na tom to nejlepší? Toto všechno mě teprve vede k uvědomění si, jak málo si vlastně dáváme na denní bázi pozor na něco tak zásadního, jako je náš krevní oběh.

Před masáží

Nenaděláte chybu, jestliže se na masáž řádně připravíte. Tak jak mi to vždycky říká manžel Lukáš: "Jitko, na ničem nesejdeš, když to uděláš pořádně." A opravdu to stojí za to. Je dobré se masáže účastnit v uvolněném oblečení, aby masér mohl efektivně pracovat s vaším tělem. Nádech, výdech – relaxace je klíčová. Před masáží je vhodné vypít sklenici vody, abyste pomohli tělu zbavit se uvolněných toxinů, které masáž může z vašeho těla dostat na povrch. Abyste si masáž opravdu užili a nepomýšleli na to, co musíte po masáži udělat, naplánujte si po ní klidný zbytek dne. Na masáži je totiž nejlepší ten pocit uvolněnosti a klidu, který ve vás zanechá. Můj tip? Dejte si malou procházku, nechte myšlenky plavat a vnímejte, jak vám po těle koluje nová energie.

Výběr správného maséra

Když už se tak rozhodnete pro masáž, určitě si vybírejte maséra pečlivě. Je rozdíl, jestli vám masáž dělá někdo, kdo to má opravdu v rukou, nebo někdo, kdo to bere jako rutinní job. Já osobně mám ověřeného maséra (ano, je to Lukáš, ale věřte mi, že je objektivně skvělý!), který už ví, kam má tlačit, aby mi ulevil od každého napatění. Základem je důvěra a pocit bezpečí – když na masáži relaxujete naplno, její účinky jsou o to větší. Je také dobré si předem promluvit o vašich očekáváních a případných zdravotních omezeních. Můžete si i přečíst recenze nebo se poradit s přáteli, kdo je v Plzni dobrý a spolehlivý masér – to vám pomůže učinit správnou volbu. A pokud máte štěstí a objevíte profesionála, který vám sedne, důvěru v jeho ruce budete mít každým dalším sezením větší! Já ho mám naštěstí doma a nevyžaduje to ani dojíždění. Ale jak známo, i za zdravím a pohodou stojí nějaká ta námaha, nemyslíte?

Technika klasické masáže

Nyní přichází na řadu to, co vás zajímá nejvíc – jaká technika a postup se používají při klasické masáži, aby vaše krev pěkně proudila. Klasická masáž, též známá jako švédská masáž, se provádí pomocí hladění, hnětení, tření, klepání a vibrací. Když mi Lukáš dělá masáž, vždycky začíná pomalým hladěním, což má za úkol uvolnit tělo a přizpůsobit ho masáži. Poté přechází ke konkrétním svalovým skupinám, kde střídá různé techniky, aby stimuloval a prokrvil přesná místa. Je fascinující pozorovat, jakým způsobem dokáže práce s tělem ovlivnit nejen mé fyzické pocity, ale i psychický stav. A není to žádná mágie – jde o poctivou práci s naším tělem, díky které je krevní oběh optimální a my se cítíme jako znovuzrození. Tato masáž může být jak jemnější, tak i intenzivnější, podle toho, co vaše tělo potřebuje a co vy sami preferujete. Je to jako s dobrým vínem – pro každého je ten pravý druh a intenzita.

Účinky klasické masáže

A teď to nejlepší – klasická masáž má pro tělo a duši mnoho pozitivních účinků. Důvodů, proč si masáž pravidelně dopřávat, je spousta. A jak bych jim mohla odolat, když vím, že díky masáži můžu mít lepší krevní oběh, zbavit se napětí v svalstvu a dokonce posílit imunitní systém? To je v dnešní době více než potřebné. Pokud trpíte bolestmi zad nebo hlavou, taková masáž dokáže být lepší než aspirin! Také jsem zjistila, že mi masáže zlepšily i kvalitu spánku, a to není malá věc, zvláště, když vám každý večer dvě malé energické myšky (ano, mám na mysli naše ratolesti Veroniku a Helenu) před spaním řádně zamíchají kartami. Navíc, pokud jste sportovec nebo máte fyzicky náročnou práci, masáž může předcházet zraněním a podporovat regeneraci. A to nemluvím o tom, jak může masáž pozitivně ovlivnit vaší psychiku – snížení hladiny stresu a celkové zklidnění myšlenek, to jsou věci, bez kterých si už svůj život ani nedokážu představit!

Kdy si masáž naplánovat

Asi byste čekali, že vám teď poradím nejlepší čas, kdy si domluvit masáž. Ale víte co? Nejlépe si to určíte sami. Každý má jiný rytmus dne a jiné potřeby. Jsem jasným zastáncem toho, že pokud cítíte, že by vám masáž prospěla, je nejvyšší čas si ji naplánovat. Osobně to mám tak, že mi nejlépe dělá, když si masáž dopřeji po hektickém dnu – to vím, že si na masérském lehátku oddechnu a přepnu. Říká se, že vůle k regeneraci je polovinou úspěchu, tak proč si nenasadit korunu relaxace právě formou masáže? Děsí vás představa, že byste měli něco tak hedonistického jako masáž zařadit do svého naplněného rozvrhu? Věřte mi, že když si uděláte čas pro sebe a své zdraví, výsledky se dostaví. A když pak zjistíte, jak úžasný je pocit s lepším krevním oběhem, stanou se masáže vašim pravidelným rituálem. Alespoň u mě to tak je!

Cvičení pro podporu krevního oběhu

Pokud masáž není zrovna to vaše, nebo ji chcete ještě vylepšit, existují i jiné způsoby, jak podpořit krevní oběh. Já osobně jsem velkou milovnicí jógy a pilates. Oba typy cvičení jsou úžasné pro rozproudění krve a navíc si přitom posílíte svaly! A kdo tvrdí, že posilovna nebo běhání jsou nudné, ten ještě nezkusil vytvořit si playlist plný oblíbených písniček a nechat se jimi vyhecovat. Ačkoliv uznávám, že občas je to, co nutně potřebuju, lenošit na gauči s dobrou knížkou, vím, že ten pravý krevní oběhový adrenalin mi dodá jen pohyb. Je fajn mít vyvážené množství aktivního cvičení, které doprovází pasivní relaxační techniky, jako je masáž. Takže jestli mi uděláte radost, vytáhnete se z tepla domova a půjdete na procházku nebo na kolo, váš organismus vám za to poděkuje. A víte, co je na tom nejkrásnější? Že ten pocit z toho, jak krásně vám krev proudí tělem, je závislost, které se opravdu nemusíte bát.

Strava podporující krevní oběh

Když už jsme u toho, jak udržet krev v pohodě, nemůžeme zapomenout na jídelníček. Víte, že některé potraviny mohou podporovat krev